Özgeçmişinizde Hobi ve İlgi Alanlarının Önemi

Özgeçmişlerinizde yer alan hobileriniz karakterinizin yansımasıdır. Konu bir de fark yaratmak olunca herkesin yer verdiği deneyimler, eğitim, kişisel bilgiler gibi bölümlerin yanı sıra CV’de hobiler de oldukça önemli!

Mülakat esnasında “İlgi alanlarınız nelerdir?” ya da “Hobileriniz nelerdir? gibi sorular ile karşılaşmanız oldukça muhtemel. Unutmayın ki ayrıntılar her zaman önemlidir. Size bu tip sorularla gelen işe alımcılar, hakkınızda fikir edinmeye, karakterinizi ve hayata bakış açınızı öğrenmeye çalışıyorlardır.  Her zaman dürüst olmak gerektiği gibi, hobilerinizi karşı tarafa iletirken de dürüst olmalısınız. Aklınıza ilk gelen şeyi söyleyerek bir anda kabusunuza dönüşmesine fırsat vermeyin.

Ekleyeceğiniz hobiler, bir yerlerde gitmekten ya da okumaktan öteye geçmeli. Hobi olarak sayılan tiyatroya gitmek değil, tiyatro yapmaktır aslında. Türkiye’de yanlış anlaşılan durum, maalesef hobinin boş zaman meşgalesi olduğu algısıdır. Oysa hobiler için zaman yaratılır, rutin uğraşlar değildir. İnsanların boş zamanlarını değerlendirmek adına yaptıkları ve onları geliştiren, dönüştüren faaliyetlere genel olarak hobi denilmektedir. Hobi ya da ilgi alanları kısmı, bir cv’de olması gereken alanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki her şey bir hobi olmayacaktır. Bu sebeple hobi olmayan aktiviteleri bu kısma yazmamalısınız. Örneğin kitap okumak, müzik dinlemek bir hobi değildir.

Peki bu kısımda neler olmalı?

Yaratıcı hobiler: Seramik, resim çizmek ya da blog gibi yazı yazıyor olmanız inovatif düşündüğünü gösterir.

Takım sporları:  Basketbol, voleybol, futbol gibi sporlar ya da müzik koro üyesi olmanız ekip ruhuna sahip olduğunu ve lider olabileceğini gösterir.

Dayanıklılık sporları:  Yüzme ve maraton koşusu gibi sporlarda kararlılık ve azim göstergesidir.

Risk alacağınız hobiler: Dağ tırmanışı, paraşütle atlama sporları bireysel başarı gösterdiğinizi, azimli ve planlı olduğunuzu aynı zamanda risk alabilen bir yapı da olduğunuzu hissettirebilirsiniz.

Bireysel sporlar: Yoga ve okçuluk gibi sporlar, sakinliğini, kontrolünü ve odağını gösterir.

Düşünce hobileri: Satranç, fotoğrafçılık veya enstrüman çalmak gibi hobiler stratejik, analitik ve yaratıcı ve yaratıcı düşündüğünü gösterir.

Sosyal hobiler: Gönüllülük esaslı faaliyetler, toplum için çalışmayı sevdiğini ve başkalarıyla rahat çalıştığını gösterir.

Koleksiyon: İlgi alanlarını önemsediğini ve detaylara bağlılığını gösterir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir