Yeni Dünya Düzeni Hangi Çalışma Modelini Destekliyor?

Dünyanın geçirdiği dijital evrim karşısında iş yapış şekilleri ve süreçleri de büyük bir değişim yaşıyor. Pandemi sonrası normalleşme sürecinin başlamasına rağmen birçok çalışanın hâlâ ofise dönme konusunda endişeli olduğu gözlemlenmekte. Bu durum ile başa çıkabilmek, çalı çalışan stresini önlemek ve iş yerinde verimliliği artırmak için firmalar hibrit çalışma modelini sürdürerek aşağıdaki stratejilere yönelebilir:

  • Pandeminin Dayattığı Değişime Uyum Sağlamak

Evden çalışma modellerini merkeze alarak şirket içinde yüz yüze çalışma dengesi sağlanması bu noktada önemlidir. Hibrit bir modeli içeren haftalık çalışma düzenine geçmek faydalı olacaktır. Aksi halde iş yerine tamamen dönüş konusunda ısrarcı olan şirket çalışanlarının ofise geri dönmediği ve işgücü kaybı yaşadığı görülmektedir.

  • En Yeni Teknolojilerden Faydalanmak

Kısa vadede hibrit çalışmayı geliştirmek ve uzun vadede kurumsal refahı artırmak için gereken teknolojilere ve uygulamalara öncelik vermek gerekir. Çalışanların dijital gelecekte ihtiyaç duyacakları beceri ve yetkinlikleri belirlemek ve bunlara yönelik çözüm geliştirmek önemlidir.

  • Çalışanlara Esneklik Hakkı Tanımak

Özellikle Y ve Z kuşaklarının iş dünyasındaki hakimiyeti bağımsız çalışma, kendi sınırlarını kendi belirleme, fiziksel sınırlara bağlı kalmama ve kendi işinin patronu olma gibi beklentileri gün yüzüne çıkartmaktadır. Bu sebeple çalışanlara nerede, ne zaman ve nasıl çalışacakları konusunda esneklik  sağlamak önemlidir. Bu esneklik sağlandığında çalışanların performanslarının üç kat daha yüksek olduğu araştırmalarca desteklenmektedir.

  • Bağımsız Marka Elçileriyle Çalışmak

Boston Consulting Group’un Henderson Enstitüsü’nden araştırmacılar bugün, dijital yetenek platformlarının son zamanlardaki yükselişine dikkat çekerek, yüksek becerili serbest çalışma için yeni pazar yeri oluştuğunu söylemektedir. Bu platformları erken benimseyen şirketler, işgücü modellerini tam zamanlı ve serbest çalışanlardan oluşan bir iş modeline dönüştürmede bir rekabet avantajı görürken aynı zamanda esnek ve uzaktan çalışma arayan milyonlarca yüksek nitelikli profesyonelin bu platformları kullanması da konunun önemini göstermektedir.

 

Kaynak: Mahir Tüzün – Harward Business Review / Yeni Dünya Düzeni Hangi Çalışma Modelini Destekliyor?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir